Ekonomi

MKE ve SAHA İstanbul Organize Savunma Sanayii Tedarikçi Toplantısı

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ ile SAHA İstanbul işbirliği ile savunma sanayii temsilcileri tedarikçi buluşması etkinliğinde bir araya geldi.

ATO Congresium’da düzenlenen etkinlikte, Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, toplantının önemine dikkat çekerek kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Tüfekci, “MKE-SAHA İstanbul Tedarikçi Buluşması”nda, savunma sanayi ekosisteminin politikası olan tedarikçileri büyütmek, birlikte katma değer yaratmak, işbirliği yapmak ve iş ortaklıkları kurmak için gerekli adımların temellerini attıklarını söyledi.

Tüfekci, bu organizasyonda kendilerine destek veren tüm tedarikçilere ve SAHA İstanbul’a teşekkür ederek, “MKE’nin köklü geçmişi, tedarikçilerin üretim kabiliyeti, teknolojisi ve yetenekleri ile kurumun üretim kapasitesini ve ihracatını artırmak gibi hedeflerimiz var. .” söz konusu.

Tüfekci, organizasyonda yaklaşık 600 tedarikçi bulunduğunu ve katılımcı sayısının 1200 civarında olduğunu belirtti.

En değerli hedeflerinden birinin katma değeri yüksek üretmek olduğunu vurgulayan Tüfekci, üretim teknolojilerinde süreçleri hızlandıran otomasyon gibi faaliyetlere değer verdiklerini söyledi.

MKE şirketlerin yeteneklerini bilmek istiyor

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş de satın alma süreçlerinden beklentilerini anlattı.

MKE’nin daha önce çalıştığı ve tanıdığı firmaların organizasyona davet edilmediğine değinen Keleş, SAHA İstanbul kapsamındaki ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın “ağ”ında yer alan firmaların potansiyel olarak diğer savunma sanayii için çalıştığını ifade etti. firmaları etkinliğe davet edildi.

Keleş, firmaların yeteneklerini tanımak istediklerini, ihtiyaç duydukları konularda daha geniş bir tedarikçi ağına başvurarak rekabetçi, teknoloji ağırlıklı, uygun maliyetli ürünler tedarik etmek istediklerini söyledi.

Yeni keskin nişancı tüfeklerinin Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) sergileneceğini belirten Keleş, geliştirdikleri yeni çalışmanın ilk kez bu fuarda sergileneceğini söyledi.

Keleş, bu çalışmanın silahlı kuvvetlere yetenek kazandırmasının yanı sıra ihracat potansiyeli de yüksek olacağını belirtti.

8 ülke ile müzakereler sürüyor

Keleş, bu yıl şu ana kadar ihracatın 400 milyon doları aştığını, hat kurulumlarıyla ilgili kurumun önemli bir ihracat potansiyeli yakaladığını, halen 3 ülkede hat kurulumlarının devam ettiğini ve 8 ülke ile müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Keleş, dost ve müttefik ülkelerle ortak üretim çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerini ziyaretine de değinen Keleş, buradan 1-2 gün içinde güzel haberlerin alınacağını söyledi.

Keleş, Ukrayna’ya doğrudan mühimmat satışının söz konusu olmadığını, bu konuda herhangi bir müzakerelerinin olmadığını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından MKE yetkilileri ile tedarikçi olmak isteyen firmalar bire bir görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu