Haber

Blinken, Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne taziye ziyaretinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki deprem nedeniyle Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne taziye ziyaretinde bulundu.

Blinken, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için sabah saatlerinde Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğine taziyeye geldi.

Büyükelçi Hasan Murat Mercan tarafından karşılanan Blinken, Mercan’a taziyelerini iletti.

Daha sonra büyükelçilikte oluşturulan taziye defterine imza atan Blinken, “Kendi adıma ve Amerikan halkı adına, uğradıkları büyük kayıptan dolayı Türkiye halkına taziyelerimi iletiyorum. bugün ve gelecekte müttefik ve dost Türkiye’yi birlikte yeniden inşa edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, “Birçok insan hayatını kaybetti, hayatlar sarsıldı ama ABD’nin Türkiye ile güçlü bir dayanışma içinde olduğunu söyleyebilirim. Onu yan yana yeniden inşa etmek için birlikte çalışacağız. Şu anda ihtiyaç sahiplerine destek olmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.” Gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

gursuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu