Ekonomi

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ortadan kayboldu

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Jack Ma, son günlerde Çin hükümetinin radarına girdi.

Jack Ma, Ekim 2020’deki konuşmasında Çin’deki piyasa düzenleyicilerini ve kamu bankalarını “zamanın gerisinde” olmakla eleştirdi.

Bu eleştirilerin ardından Pekin yönetimi, Ma’nın kurucusu olduğu Ant Group şirketinin Hong Kong ve Şangay borsalarında eş zamanlı olarak halka arzını durdurdu ve ayrıca Alibaba Kümesi hakkında antitröst soruşturması başlattı.

JACK MA ÇİN’DEN AYRILDI

Çin’in en güçlü 2. kişisi olan Jack Ma, Çin’in artan baskıları nedeniyle bir anda ortadan kayboldu ve ardından bu yılın başlarında yeniden ortaya çıkmasına rağmen yine sustu.

Çin’in en tanınmış girişimcilerinden biri olan Ma, 2021’in sonlarında Çin anakarasından ayrıldı ve o zamandan bu yana geçen aylarda Japonya, Avustralya ve Tayland’da fotoğraflarda görüldü.

ÜLKESİNE DÖNÜŞ

South China Morning Post’un (SCMP) Pazartesi günü bildirdiğine göre, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma Çin’e döndü ve bir yılı aşkın süredir yurtdışındaki ikametini sonlandırdı.

Alibaba’nın Hong Kong’daki hisseleri, SCMP raporunun yayınlanmasının ardından yüzde 4’ten fazla arttı.

Çinli yetkililer son aylarda baskılara son verdiklerini ve özel bölümü desteklemenin yollarını arayacaklarını söylerken, Çinli girişimciler Ma’nın yurt dışında kalma kararını güveni sarsıcı bir unsur olarak gördüklerini söylediler.

ÇİN, E-TİCARET ŞİRKETLERİNİN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYOR

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan rapora göre Alibaba, Ant Group ve Tencent’in toplam mali değeri 2 trilyon dolara ulaşarak Çin’in yönettiği Bank of China’nın mali değerinin oldukça üzerinde bulunuyor.

Bu durumdan rahatsız olan hükümet, e-ticaret devlerinin büyümesini engellemek için yeni bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Alibaba’nın ülkedeki aktif mobil kullanıcı sayısı 881 milyonu aştı. Çin’in nüfusu yaklaşık 1 milyar 400 milyon. Bu durum Çin hükümetini çok endişelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu