Haber

Adana’da Tutuklanan DEAŞ’lı Sanığa Dava Açıldı

Adana’da terör örgütü DEAŞ’a üye olduğu gerekçesiyle tutuklanan sanık hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. .

DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla 14 Mart’ta tutuklanan Suriye asıllı HE hakkında savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, sanığın DEAŞ’a katılımı artırmak için toplantılar yaptığı, dijital materyallerinde terör örgütü mensuplarına ait çok sayıda fotoğrafın yer aldığı ve örgütün Suriye’deki üst düzey mensuplarıyla temas halinde olduğu belirtildi.

Örgütsel faaliyetlerinde “Musab” kod adını kullanmış, DEAŞ üyeliği işlemleri yapılan kişilerle temas halinde olmuş, Suriye’de DEAŞ’ın işgal ettiği bölgede örgütsel kurs ve toplantılara katılmış, evinde örgüt belgelerine el konulmuştur, sürekli değiştirilmiştir. Açığa çıkmamak için telefon hattını açıp Suriye’ye gitti. Örgütün Türkiye’de yürüttüğü silahlı çatışmalarda “savaşçı” olarak yer aldığı ve örgütün kamplarında silahlı nöbet tuttuğu belirtilen iddianamede, sanığın 7 yıl, 6 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Tutuklu sanık HE’nin duruşmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

malazgirt-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu