Haber

ABD, Gine’nin devrik lideri Alpha Conde’ye ve Malili devrik liderin oğluna yaptırım uyguladı

ABD, Gine’de devrik lider Alpha Conde ve Mali’de devrik lider İbrahim Boubacar Keita’nın oğlu Karim Keita’yı yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eski Gine Devlet Başkanı Conde ve eski Mali Devlet Başkanı Keita’nın oğlu Karim Keita hakkında yolsuzluk ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulanacak.

Hazine Bakanlığı’nın mali kontrol organı olan Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC), devrik lider Conde’yi başkanlığı sırasında insan hakları ihlalleri yapmakla suçladı.

OFAC, bu suçlamaya gerekçe olarak, Conde’nin kendisine yönelik eylemleri bastırmak için özel bir polis gücü oluşturmasını ve bu polis gücünün göstericilere uyguladığı şiddeti gösterdi.

OFAC, Ağustos 2020’de Mali’de darbeyle devrilen Keita’nın oğlu Karim Keita’yı rüşvet almaktan ve bir gazetecinin kaybolmasından sorumlu tuttu.

Darbeden sonra Fildişi Sahili’ne sığınan Karim Keita, Ulusal Meclis Savunma Komitesi Başkanı iken rüşvet karşılığında çeşitli sözleşmeler vermek ve kamu mallarını zimmete geçirmekle suçlandı.

Karim Keita, gazeteci Birama Toure’nin 2016’da Mali’de kaybolmasıyla da bağlantılı.

Keita ile ilgili gazetecinin ortadan kaybolmasıyla ilgili olarak 2021 yılında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı.

Keita ile ilgili haber hazırlayan Toure’nin, Keita’nın emriyle güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığı, işkence gördüğü ve ardından öldürüldüğü sanılıyor.

Hazine yaptırımları listesinde bulunanların ABD’deki tüm varlıkları donduruldu ve ABD vatandaşlarının söz konusu kişilerle iş yapması yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu