Haber

Kuzey Kore lideri Kim askeri tatbikatı kızıyla birlikte izledi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, kızı Kim Ju Ae ile Güney Kore’ye yönelik topçu atış tatbikatını takip etti.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) göre, Kuzey Kore ordusu, Kore Yarımadası’nda ABD ve Güney Kore’nin tatbikatlarına karşı yeni bir tatbikat gerçekleştirdi.

Kuzey Kore’de kıyı bölgesine yönelik düzenlenen topçu atışlı tatbikata kızıyla birlikte katılan Kim, “düşmanın savaş hazırlıklarına karşı orduya hazır olun” çağrısında bulundu.

Kim, sınır birliklerinin kendilerine verilen stratejik görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmek ve savaş durumunda üstünlük sağlamak için ilgili yeteneklerini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin resmi gazetesi Rodong Sinmun’da yayınlanan fotoğraflar, tatbikat sırasında en az 6 top mermisi atıldığını gösteriyor.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi “pervasız” provokasyonlarla gerilimi tırmandırmamaya çağırdı.

Kuzey Kore liderinin kızı Kim Ju Ae, Kasım 2022’den bu yana çok sayıda askeri faaliyete katıldı.

Kuzey Kore 2023’e balistik füze denemesiyle giriyor

Kuzey Kore’nin geçen yıl yaptığı füze denemeleri ve Güney Kore ile ABD’nin ortak askeri tatbikatı bölgedeki gerilimi bir kez daha artırmıştı.

Çeşitli tip ve menzillerde 90’dan fazla füze fırlatan Pyongyang yönetimi, Kasım 2022’de sadece bir günde 23 füze ateşledi.

Pyongyang, 2023’ün ilk saatlerinde bir balistik füze de denemişti.

Kuzey Kore’nin son haftalarda artan füze denemelerine yanıt olarak Güney Kore, ABD ile hava tatbikatları yürüttüğünü bildirdi.

Kuzey Kore, 24 Şubat’ta ABD’nin Kore Yarımadası’ndaki “düşmanca faaliyetlerini” sürdürmesini “savaş ilanı” olarak değerlendireceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu